Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir?

Çoçuk diş hekimliği  (pedodonti) 0-13 yaş arasında yer alan çocukların süt ve daimi dişleri ile ilgili yaşadıkları problemlerin giderilmesini amaçlayan diş hekimliğinin bir uzmanlık alanıdır.

Özel İnegöl Ortodonti Kliniği olarak çocuk diş hekimliği alanında doğumdan ergenlik çağına çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını koruyarak takip ediyoruz.

Çocuk Diş Hekimliği Nelere Bakar?

Pedodonti, çocuklar ile ilgili olarak ağız ve diş sağlığı açısından şu tedavilere bakar;

  • Diş çürüklerine karşı koruyucu önlemler alır.
  • Çocuklarda yaşanan diş tramvaları ile ilgili olarak tedavileri yapar.
  • Parmak emme ve tırnak yeme gibi kötü ağız alışkanlıklarını giderir.
  • İhtiyacı olan dişlere kanal tedavisi ile dolgu işlemleri uygular.
  • Gerekli diş çekimlerini yapar.

süt dişleriÇocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişleri çocuklarda 20 adet bulunur. Özellikle konuşma işlevinin sağlıklı olarak ilerleyebilmesi açısından süt dişlerinin önemi büyüktür. Ayrıca süt dişleri kendinden sonra çıkacak olan kalıcı dişlere rehberlik eder. Dişlerin erken çekilmesi veya çürümesi diş dizilimi ile ilgili bir takım sorunlara neden olabilir.

Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Fissür Örtücü

Çocuklarda yer alan daimi dişlerin yüzeylerinde zaman içerisinde diş fırçası kılından daha ince çatlaklar oluşur. Diş çürümeleri bu çatlaklara kaçan artıklar nedeniyle olur. Fissür örtücü, bu çatlakları kapatarak diş çürümesini engeller.

Flor Jel Uygulamaları

Flor dişler üzerinde yer alan çatlakları onarak ve çürüme ilerilemesini durduran bir kimyasaldır. Flor uygulaması ile diş yüzeyleri cilalanarak çürüklere karşı daha koruyucu hale getirilir.

Yer Tutucular

Süt dişlerinin zamanında önce çürümesi durumunda,daimi dişler gelene kadar diş dişilim bozuklarını önlemek amacıyla yapılan uygulamadır. Temel olarak ileride olabilecek ortodontik sorunların önüne geçmeyi hedefler.

Diş Travmaları

Çocukluk çağında dişlerde tramvatik durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hastanın yaşına uygun tedavi seçenekleri ile diş kırılmaları gibi çeşitli travmaların bıraktığı hasarlar giderilir.

Diş Çürümesi

Çocuklarda şeker, asit gibi zararlı besinlerin sık tüketimi ile birlikte diş çürümeleri meydana gelmektedir. Yanlış besin kaynaklı tüketimlerde çıkan bu çürüklere biberon çürüğüde denilmektedir. bal Bu noktada kısa sürede müdahale edilerek diş çekimleri gerçekleştirilerek yeni dişlerin çıkması sağlanır.

Çocuklarda Ağız Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar ağız hijyeni noktasında en önemli kazandırılması gereken alışkanlık düzenli diş fırçalamadır. Diş fırçalama alışkanlığı kazanan çocukların ilerleyen dönemlerde karşılaşacağı bir çok problem önlenmektedir. Yine bu dönemde diş ipi ve gargara kullanımı ile ilgili ebeveynler tarafından çocuk bilgilendirilmeli düzenli olarak diş kontrolleri yapılmalıdır.

Hızlı Randevu Formu