Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti, yamuk ve çarpık olan dişlerin simetrik biçimde dizilimini sağlayan diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi temel olarak, dişlerin görünüm bozukluklarını gidermeyi hedefler. Son teknoloji yeni tedavi seçenekleri sayesinde geçmişte çok belirgin ve zorlayıcı olan diş telleri, günümüzde çok daha kolay uygulanabilir hale gelmiş bulunmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Ortodontik tedavi 5 yıllık diş hekimliği fakültesi eğitimi sonrası 4 yıl ortodonti alanında uzmanlık yapmış ortodontistler tarafından yapılmaktadır. Kliniğimizde ortodonti tedavileri, ortodontist Hasene Betül Boz tarafından yapılmaktadır.

Ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ilk muayene sonrası anlaşılmaktadır. Çoğunlukla ise şu durumlarda ortodonti tedavisine ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.

  • Çene geriliği veya çene ileriliği
  • Çarpık, yamuk dişler
  • Tam çıkmamış dişler
  • Ağız kapanış bozuklukları
  • Dişler arasında boşluklar

Diş Teli Tedavisi Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

Ortodontik tedaviler için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Tedavi seçeneği belirlenirken kişinin yaşı dikkate alınır. Bu noktada yetişkin ortodontisi ile çocuk ortodontisi arasında temel fark tedavi süresinin uzunluğu olmaktadır. Çocukların kemik yapıları yetişkinlere oranla daha esnek olduğu için ortodontik tedavileri daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli tedavisine mevcut ağız içerisinde var olan rahatsızlıkların tamamen giderilmesi ile başlanabilir. Ortodontist radyolojik görüntülemeler sonrası detaylı inceleme yaparak, hastayı bilgilendirir. Çekilmesi gereken dişler varsa eğer diş çekimleri yapılır. Dolgu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği gibi tedaviler gerekli ise onlar da tamamlandıktan sonra ortodonti tedavisine geçilir.

  • İlk aşamada diş yüzeyleri asitlenerek temizlenir. Diş yüzeylerinde hafif bir aşındırma yapılır.
  • Seçilen braketler diş yüzeylerine yapıştırılır.
  • Braketler üzerinden teller geçirilerek işlem tamamlanır.
  • Diş teli takma işlemi yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Tüm bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmezsiniz.

Diş Teli Tedavi Süresi

Diş teli tedavi süresi hastadan hastaya, mevcut rahatsızlığın derecesine göre değişmektedir. İleri seviye bozukluklar 2 yıla kadar sürebilirken, bazı ufak bozukluklar 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Ortodontistiniz muayene sonrasında size tedavi süreniz hakkında en sağlıklı bilgiyi verecektir.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Ortodontik tedavi çeşitleri 4 farklı şekilde yapılır. Bu tedavilerin hepsi aynı işlevi görse de en büyük farkları estetik görünümleridir. Estetik farklılıklar diş telleri arasında fiyat farklarını ortaya çıkarmaktadır. Örneğin en uygun tedavi seçeneği metal diş teli iken, en pahalı tedavi seçeneği şeffaf plak (invisalign) yöntemidir.


metal diş teli
metal diş teli

Metal Diş Teli

Metal diş telleri ortodonti tedavilerinde kullanılan en eski ve en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Metal diş teli denmesinin temel nedeni braketlerin metal görünümde olması ve çok belirgin şekilde gözüküyor olmasıdır. Ekonomik anlamda en uygun tedavi seçeneği olan metal diş teli, bakım açısından daha zorlayıcı olabilmektedir.


şeffaf diş teli
şeffaf diş teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli seçeneğinde braketler metal diş telinden farklı olarak şeffaf porselen malzemeden yapılmaktadır. Yakından bakıldığında farkediliyor olsa da, uzaktan daha az belli olurlar.


görünmez diş teli
görünmez diş teli

Görünmez Diş Teli

Görünmez (Lingual) diş teli dişlerin arka bölgelerine yerleştirilerek dışarıdan hiçbir şekilde fark edilemezler. Metal ve şeffaf diş teline nazaran uygulama adımları daha zor olduğu için biraz daha pahalı bir diş teli çeşididir.


şeffaf plak
şeffaf plak

Şeffaf Plak

Şeffaf plak diğer adıyla invisalign hastanın ağız ölçülerinin dijital ortamda alınması sonrası  ölçülere uygun olarak laboratuvar ortamında üretilen diğer bir ortodontik tedavi yöntemidir. Diş tellerine nazaran bakımı daha kolaydır. Yemek yerken kolaylıkla çıkarılıp takılabilirler. Konfor ve görünüm açısından son yılların en popüler ortodontik tedavi seçeneğidir.


Ortodonti Fiyatları

Bursa – İnegöl ortodonti kliniği olarak ortodonti tedavilerinde profesyonel yaklaşımımızla yanınızdayız. Şimdi hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alarak size en uygun ortodonti fiyatını öğrenebilirsiniz.

Hızlı Randevu